Our product range includes a wide range of mustard oil expeller, coconut oil expeller machine, shreeja mini mill, 6 bolt 3 phase oil machine, mustrad oil expeller and shreeja oil expeller.
₹ 18500 / Piece Get Latest Price
| Power | 400 W |
| Machine Type | Domestic Expeller |
| Capacity | 2-5 Kg/Hr |
| Brand | Shreeja Health care Products |
| Operation Type | Semi-Automatic |
| Usage/Application | Mustard Oil Extraction |
| Country of Origin | Made in India |
| Size | 20X8X10 Inch |
| Keep Working | 8-10 Hours/Day |
| Weight | 12 Kg |
| Warranty | 1 Year |
| Material | Stainless Steel 304 |
| Voltage | 210-240 Volt AC |
| RPM | 56 |
| Machine dimension | 460X240X190 mm |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 142000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 1 ton/day |
| Model Name/Number | SHREEJA OIL MACHINE |
| No. of Screws | 6 Bolt |
| Model | SH-3500 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Commercial Oil Maker Machine
A Commercial Oil Maker Machine is a bit expensive but a one-time investment. This machine can extract large quantities of oil and is pure enough to use for cooking purposes. The cost is worthwhile if the customer is health conscious and concerned about his digestion system.
Working Capacity
The motor of this machine has a capacity of 2 HP and can continuously work for 12-15 hours straight. Easy to use, and the most important point is that it gives 100% natural and hygienic products.
Working Quality
This Commercial Oil Making Machine is not only versatile for extracting oils from a variety of seeds and edible items like peanuts, walnuts, sesame, soybean, almond, mustard, vegetable seeds, castor seeds, flax seeds, ayurvedic seeds, and more, but it also offers great value with a competitive Commercial Oil Making Machine.
Health Benefit
The wastage of this oil maker process is also useful. It gives 100% pure oil without any harmful chemicals. This machine extracts healthy oil, which has the power to strengthen or improve the immune system and helps to prevent cancer and various heart diseases. It is also helpful when it comes to controlling cholesterol.
₹ 303966 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 8 ton/day |
| No. of Screws | 12 Bolt |
| Model | SH-11000 |
| Brand | SHREEJA |
| Usage/Application | OIL MACHINE |
| Power | 415V AC |
| Operation Type | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 192410 / Piece Get Latest Price
| Power | 440 VOLT/50HZ |
| No. of Screws | 6 Bolt |
| Operation Type | Automatic |
| Capacity | 2 ton/day |
| Brand | SHREEJA |
| Model | Heavy Duty Commercial Oil Press Machine |
| Usage/Application | FLAXSEEDS AND SESAME OIL EXPELLER MACHINE |
| Machine Type | Cold Press |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 256025 / Piece Get Latest Price
| Power | 415V AC |
| No. of Screws | 9 Bolt |
| Operation Type | Automatic |
| Capacity | 5 ton/day |
| Brand | SHREEJA |
| Model | SH-7500 |
| Usage/Application | FOR EXTRACT OIL FROM MUSTRAD |
| Machine Type | Commercial Expeller |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 192410 / Piece Get Latest Price
| Power | 440 VOLT/50HZ |
| No. of Screws | 6 Bolt |
| Operation Type | Automatic |
| Capacity | 2 ton/day |
| Model | HEAVY DUTY COMMERCIAL OIL PRESS MACHINE |
| Brand | SHREEJA |
| Usage/Application | MUSTARD, SOYBEAN SEEDS OIL MAKER MACHINE |
| Machine Type | Cold Press |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 256025 / Piece Get Latest Price
| Power | 415V AC |
| No. of Screws | 9 Bolt |
| Operation Type | Automatic |
| Capacity | 5 ton/day |
| Brand | SHREEJA |
| Model | SH -7500 |
| Usage/Application | FOR EXTRACT OIL FROM PEANUT, COCONUT , SUBFLOWER |
| Machine Type | Mini Expeller |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 256025 / Piece Get Latest Price
| Power | 415V AC |
| No. of Screws | 9 Bolt |
| Operation Type | Automatic |
| Capacity | 5 ton/day |
| Model | SH - 7500 |
| Brand | SHREEJA |
| Usage/Application | FOR EXTRACT OIL FROM ALMOND , NEEM , WALNUT |
| Machine Type | Commercial Expeller |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 256025 / Piece Get Latest Price
| Power | 415V AC |
| Operation Type | Automatic |
| Capacity | 5 ton/day |
| Model | SH - 7500 |
| Brand | SHREEJA |
| Usage/Application | FOR EXTRACT OIL ADIBLE SEEDS |
| Machine Type | Mini Expeller |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 256025 / Piece Get Latest Price
| Power | 415V AC |
| No. of Screws | 9 Bolt |
| Operation Type | Automatic |
| Capacity | 5 ton/day |
| Brand | SHREEJA |
| Model | SH-7500 |
| Usage/Application | FOR EXTRACT OIL FROM NEEM , KALONJI , SUNFLOWER |
| Machine Type | Mini Expeller |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 256025 / Piece Get Latest Price
| Power | 415V AC |
| No. of Screws | 9 Bolt |
| Operation Type | Automatic |
| Capacity | 5 ton/day |
| Model | SH - 7500 |
| Brand | SHREEJA |
| Usage/Application | FOR EXTRACT OIL FROM MULTISEEDS OIL EXTRACTION |
| Machine Type | Commercial Expeller |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 256025 / Piece Get Latest Price
| Power | 440 VOLT / 50 HZ |
| No. of Screws | 9 Bolt |
| Operation Type | Automatic |
| Capacity | 5 ton/day |
| Brand | SHREEJA |
| Model | SH-7500 |
| Usage/Application | FOR EXTRACT OIL FROM GROUNGNUT , SESUME, MUSTRAD |
| Country of Origin | Made in India |
| Machine Type | Commercial Expeller |
Minimum order quantity: 1 Piece
Mehul Vekariya (Proprietor)
Shreeja Health Care Products
Plot No. 4, Block No. 26, Ekta Industrial Estate, Part - 2, Tempo Gali Pipodara, G.I.D.C., TA. Mangrol, Tempo Gali Pipodara, G.I.D.C., Pipodara, Surat - 394110, Gujarat, India