Manufacturer of a wide range of products which include oil expeller machine, shreeja kitchen molel expeller, castor seeds oil expellers, edible oil expeller machine, domestic expeller homemade oil making and mustard oil expeller.
₹ 109400 / Piece Get Latest Price
| Power | 2 KW |
| Operation Type | Semi-Automatic |
| Capacity | 20-25 Kg/Hr |
| Brand | Shreeja Health Care Products |
| Usage/Application | All Edible Seeds Oil Extraction |
| Machine Type | Domestic Expeller |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 220-240 Volt AC |
| Weight | 140 Kg |
| Model Name/Number | COMMERCIAL OIL MACHINE |
| Hp Power | 1.14 HP |
| Designs | Stainless Steel |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 303966 / Piece Get Latest Price
| Power | 415V AC |
| No. of Screws | 12 Bolt |
| Operation Type | Automatic |
| Capacity | 8 ton/day |
| Model | SH-11000 |
| Brand | SHREEJA |
| Usage/Application | KITCHEN MOLEL EXPELLER |
| Machine Type | Commercial Expeller |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 303966 / Piece Get Latest Price
| Power | 415V AC |
| No. of Screws | 12 Bolt |
| Operation Type | Automatic |
| Capacity | 8 ton/day |
| Brand | SHREEJA |
| Model | SH-11000 |
| Usage/Application | Castor Seeds Oil Machine |
| Machine Type | Commercial Expeller |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 142000 / Piece Get Latest Price
| Power | 3500 WATT |
| Operation Type | Semi-Automatic |
| Capacity | upto 1 ton/day |
| Usage/Application | All Edible Seeds |
| Machine Type | Commercial Expeller |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 192410 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 2 ton/day |
| No. of Screws | 6 Bolt |
| Model | HEAVY DUTY COMMERCIAL OIL PRESS MACHINE |
| Brand | SHREEJA |
| Usage/Application | DOMESTIC EXPEELER OIL MACHINE |
| Model Number | SHREEJA COLD PRESS OIL EXPELLER |
| Power | 440 VOLT/50HZ |
| Operation Type | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 303966 / Piece Get Latest Price
| Power | 415V AC |
| No. of Screws | 12 Bolt |
| Operation Type | Automatic |
| Capacity | 8 ton/day |
| Brand | SHREEJA |
| Model | SH-11000 |
| Usage/Application | FOR OIL EXTRACTION |
| Machine Type | Commercial Expeller |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 109400 / Piece Get Latest Price
| Power | 2 KW |
| Capacity | 20-25 Kg/Hour |
| Brand | Shreeja Health Care Products |
| Operation Type | Semi-Automatic |
| Usage/Application | All types of Oil Seeds |
| Voltage | 220-240 V |
| Speed Of Shaft | 76 RPM |
| Machine Type | Commercial Expeller |
| Motor | 1.14 HP |
| Design | Stainless Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| Size | 41 x 22 x 48 Inch |
| Model Name/Number | COMMERCIAL OIL MACHINE |
₹ 256025 / Piece Get Latest Price
| Power | 415V AC |
| No. of Screws | 9 Bolt |
| Operation Type | Automatic |
| Capacity | 5 ton/day |
| Model | SH - 7500 |
| Brand | SHREEJA |
| Usage/Application | FOR EXTRACT OIL FROM NEEM , MUSTARD , WALNUTS |
| Machine Type | Cold Press |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Mehul Vekariya (Proprietor)
Shreeja Health Care Products
Plot No. 4, Block No. 26, Ekta Industrial Estate, Part - 2, Tempo Gali Pipodara, G.I.D.C., TA. Mangrol, Tempo Gali Pipodara, G.I.D.C., Pipodara, Surat - 394110, Gujarat, India