Our range of products include almond oil maker machine, oil processing machinery, oil maker machine, mustard oil maker machine, small oil making machine and soybean oil maker machine.
₹ 18500 / Piece Get Latest Price
| Power | 400 W |
| Machine Type | Domestic Expeller |
| Size | 20(L)*8(W)*10(H) INCH |
| Capacity | 2-5 Kg/Hr |
| Model Name/Number | SH-400 |
| Operation Type | Semi-Automatic |
| Usage/Application | Almond Oil |
| Country of Origin | Made in India |
| Design | Stainless Steel |
| Brand | Shreeja |
| Material | Stainless Steel 304 |
| Voltage | 210-240 Volt AC |
| Keep Working | 8-10 Hours/Day |
| Warranty | 1 Year |
With sincerity and hard work of our professionals, we have carved a niche for ourselves in this domain by providing a premium quality gamut of Almond Oil Maker Machine.
₹ 18500 / Piece Get Latest Price
| Power | 400 W |
| Machine Type | Domestic Expeller |
| Capacity | 2-5 Kg/Hr |
| Model Name/Number | SH-400 |
| Operation Type | Semi-Automatic |
| Usage/Application | Edible Seed Oil Extraction |
| Design | Stainless Steel |
| Brand | Shreeja health Care Products |
| Country of Origin | Made in India |
| Warranty | 1 Year |
| Keep Working | 8-10 Hours |
| Material | Stainless Steel 304 |
| Voltage | 220-240 Volt AC |
| Size | 20 X 8 X 10 Inch |
₹ 18500 / Piece Get Latest Price
| Power | 400 W |
| Machine Type | Domestic Expeller |
| Size | 20(L)*8(W)*10(H) INCH |
| Capacity | 2-5 Kg/Hr |
| Model Name/Number | SH-400 |
| Operation Type | Semi-Automatic |
| Usage/Application | Mustard Oil, Peanut Oil, Sunflower Oil, Cotton Seed Oil, Palm Fruit Oil |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Shreeja Health Care Products |
| Warranty | 1 Year |
| Keep Working | 8-10 Hours/Day |
| Power Source | Electric |
| Material | Stainless Steel 304 |
| Voltage | 210-230 Volt AC |
Minimum order quantity: 1 Piece
Being a leader in the industry, we are engaged in offering a qualitative range of Oil Maker Machine to our customers.
₹ 18500 / Piece Get Latest Price
| Power | 400 W |
| Machine Type | Domestic Expeller |
| Capacity | 2-5 Kg/Hour |
| Voltage | 210-240 Volt AC |
| Operation Type | Semi-Automatic |
| Usage/Application | Mustard Oil |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Stainless Steel 304 |
| RPM | 56 |
| Weight | 12 Kg |
| Keep Working | 8-10 Hours/Day |
| Warranty | 1 Year |
| Size | 20X8X10 Inch |
| Machine dimension | 460X240X190 mm |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 18500 / Piece Get Latest Price
| Power | 400 W |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Machine Type | Domestic Expeller |
| Size | 20(L)*8(W)*10(H) INCH |
| Capacity | 2-5 Kg/Hr |
| Model Name/Number | SH-400 |
| Operation Type | Semi-Automatic |
| Usage/Application | All Edible Seeds |
| Voltage | 220-240 Volt AC |
| Country of Origin | Made in India |
| Vertical Hinged (Inches) | 10 Inches |
| Chamber Size (millimetre) | 460*240*190 mm |
| Brand | Shreeja |
| Warranty | 1 Year |
| Model | POM- SH17 |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 18500 / Piece Get Latest Price
| Power | 400 W |
| Machine Type | Domestic Expeller |
| Size | 20(L)*8(W)*10(H) INCH |
| Capacity | 2-5 Kg/Hr |
| Model Name/Number | SH-400 |
| Operation Type | Semi-Automatic |
| Usage/Application | Soyabean Oil |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Shreeja Health Care Products |
| Warranty | One Year |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 18500 / Piece Get Latest Price
| Power | 400 W |
| Machine Type | Domestic Expeller |
| Capacity | 2-5 Kg/Hour |
| Brand | Shreeja Health Care Products |
| Operation Type | Semi-Automatic |
| Voltage | 220-240 VOLT |
| Model Name/Number | SH-400 |
| Usage/Application | Mustard Oil |
| Country of Origin | Made in India |
| Weight | 12 Kg |
| Machine Dimensions | 20"X8"X12" |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 303966 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 8 ton/day |
| No. of Screws | 12 Bolt |
| Model | SH-11000 |
| Brand | SHREEJA |
| Usage/Application | EDIBLE SEEDS CAN BE EXTRACT |
| Power | 415V AC |
| Operation Type | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 18500 / Piece Get Latest Price
| Power | 400 W |
| Machine Type | Domestic Expeller |
| Capacity | 2-5 Kg/Hr |
| Model Name/Number | SH-400 |
| Operation Type | Semi-Automatic |
| Usage/Application | Mustard Oil, Peanut Oil, Sunflower Oil, Cotton Seed Oil, Palm Fruit Oil |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Shreeja Health Care Products |
| Voltage | 210-230 VAC |
| Material | Stainless Steel 304 |
| Keep Working | 8-10 Hours/Day |
| Machine dimension | 460*240*190 mm |
| Warranty | 1 Year |
Minimum order quantity: 1 Piece
Being one of the renowned firms in the industry, we are decidedly involved in providing a high-quality array of Home Made Pure Edible Oil Maker Machine.
₹ 18500 / Piece Get Latest Price
| Power | 400 W |
| Machine Type | Cold Press |
| Capacity | 2-5 Kg/Hour |
| Brand | Shreeja Health Care Products |
| Operation Type | Semi-Automatic |
| Voltage | 220-240 Volt AC |
| Usage/Application | Mustard Oil, Peanut Oil, Sunflower Oil, Cotton Seed Oil, Palm Fruit Oil |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Stainless Steel 304 |
| Size | 20X8X10 Inch |
| Keep Working | 8-10 Hours/Day |
| Model Name/Number | SH-400 |
| Warranty | 1 Year |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 303966 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 8 ton/day |
| No. of Screws | 12 Bolt |
| Model | SH-11000 |
| Brand | SHREEJA |
| Usage/Application | FOR EXTRACT OIL FROM EDIBLE SEEDS |
| Power | 415V AC |
| Operation Type | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 192410 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 2 ton/day |
| No. of Screws | 6 Bolt |
| Model | HEAVY DUTY COMMERCIAL OIL PRESS MACHINE |
| Brand | SHREEJA |
| Usage/Application | FOR EXTRACT OIL FROM PEANUTS SEEDS |
| Power | 440 VOLT / 50 HZ |
| Operation Type | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 109400 / Piece Get Latest Price
| Power | 2 KW |
| Operation Type | Semi-Automatic |
| Size | 41(L)*22(W)*48(H) INCH |
| Capacity | up to 5 ton/day |
| Model Name/Number | Commercial Oil Machine |
| I Deal In | New and Second Hand |
| Voltage | 220-240 Volt AC |
| Usage/Application | MultiSeed Oil Extraction |
| Machine Type | Commercial Expeller |
| Hp Power | 1.14 HP |
| Design | Stainless Steel |
| Brand | Shreeja health Care Products |
| Country of Origin | Made in India |
| Weight | 140 Kg |
₹ 192410 / Piece Get Latest Price
| Power | 440 VOLT/50HZ |
| No. of Screws | 6 Bolt |
| Operation Type | Automatic |
| Capacity | 2 ton/day |
| Model | Heavy Duty Commercial Oil Press Machine |
| Brand | SHREEJA |
| Usage/Application | SHREEJA OIL EXPELLER MACHINE |
| Machine Type | Cold Press |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 192410 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 1 ton/day |
| No. of Screws | 6 Bolt |
| Capacity | 2 ton/day |
| Machine Type | Commercial Expeller |
| Power Consumption | 440 VOLT/50HZ |
| Brand | SHREEJA |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 18500 / Piece Get Latest Price
| Power | 400 W |
| Capacity | 2-5 Kg/Hr |
| Model Name/Number | SH-400 |
| Operation Type | Semi-Automatic |
| Usage/Application | Peanut Oil |
| Country of Origin | Made in India |
| Machine Type | Domestic Expeller |
| Brand | Shreeja |
| Warranty | 1 Year |
| Machine dimension | 460*240*190 mm |
| Keep Working | 8-10 Hours/Day |
| Voltage | 210-230 VAC |
| Material | Stainless Steel 304 |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 256026 / Piece Get Latest Price
| Power | 415V AC |
| No. of Screws | 9 Bolt |
| Operation Type | Automatic |
| Capacity | 5 ton/day |
| Brand | SHREEJA |
| Model | SH-7500 |
| Usage/Application | FOR EXTRACT OIL FROM FAXSEEDS , MORINGA |
| Machine Type | Cold Press |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 256025 / Piece Get Latest Price
| Power | 415V AC |
| No. of Screws | 9 Bolt |
| Operation Type | Automatic |
| Capacity | 5 ton/day |
| Brand | SHREEJA |
| Model | SH - 7500 |
| Usage/Application | FOR EXTRACT OIL FROM SESAME , MUSTARD |
| Machine Type | Commercial Expeller |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 256025 / Piece Get Latest Price
| No. of Screws | 9 Bolt |
| Power | 415V AC |
| Capacity | 6 ton/day |
| Model | SH-7500 |
| Brand | SHREEJA |
| Usage/Application | FOR EXTRACT OIL FROM OILY SEEDS |
| Operation Type | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 303966 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 8 ton/day |
| No. of Screws | 12 Bolt |
| Model | SH-11000 |
| Brand | SHREEJA |
| Usage/Application | Coconut Oil Making Machine |
| Power | 415V AC |
| Operation Type | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 256025 / Piece Get Latest Price
| Power | 415V AC |
| No. of Screws | 9 Bolt |
| Operation Type | Automatic |
| Capacity | 5 ton/day |
| Brand | SHREEJA |
| Model | SH - 7500 |
| Usage/Application | FOR EXTRACT OIL FROM MUSTARD |
| Machine Type | Commercial Expeller |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Mehul Vekariya (Proprietor)
Shreeja Health Care Products
Plot No. 4, Block No. 26, Ekta Industrial Estate, Part - 2, Tempo Gali Pipodara, G.I.D.C., TA. Mangrol, Tempo Gali Pipodara, G.I.D.C., Pipodara, Surat - 394110, Gujarat, India