We are a leading Manufacturer of 12 bolt mustard oil expeller machine, semi automatic coconut oil extraction machine, cold press milling machine, safflower mini oil expeller, edible oil extraction machine and oil extraction machine from Surat, India.
₹ 303966 / Piece Get Latest Price
| Power | 415V AC |
| No. of Screws | 12 Bolt |
| Operation Type | Automatic |
| Capacity | 8 ton/day |
| Brand | SHREEJA |
| Model | SH-11000 |
| Usage/Application | Edible Seeds Oil Expeller |
| Machine Type | Commercial Expeller |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 303966 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 8 ton/day |
| No. of Screws | 12 Bolt |
| Model Name/Number | SH-11000 |
| Model | SH-11000 |
| Usage/Application | SHREEJA OIL EXPELLER |
| Power | 415V AC |
| Operation Type | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 303966 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 8 ton/day |
| No. of Screws | 12 Bolt |
| Model | SH-11000 |
| Brand | SHREEJA |
| Usage/Application | COLD PRESS OIL MACHINE |
| Power | 415V AC |
| Operation Type | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 303966 / Piece Get Latest Price
| Power | 415V AC |
| No. of Screws | 12 Bolt |
| Operation Type | Automatic |
| Capacity | 8 ton/day |
| Model | SH-11000 |
| Brand | SHREEJA |
| Usage/Application | SAFFLOWER OIL EXPELLER |
| Machine Type | Commercial Expeller |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 303966 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 10 ton/day |
| No. of Screws | 12 Bolt |
| Capacity | 8 ton/day |
| Machine Type | Commercial Expeller |
| Power Consumption | 415V AC |
| Brand | SHREEJA |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 256025 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 5 ton/day |
| No. of Screws | 9 Bolt |
| Model | SH - 7500 |
| Brand | SHREEJA |
| Usage/Application | FOR EXTRACT OIL FROM OILY SEEDS |
| Power | 415V AC |
| Operation Type | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 303966 / Piece Get Latest Price
| No. of Screws | 12 Bolt |
| Power | 415V AC |
| Capacity | 8 ton/day |
| Model | SH-11000 |
| Brand | SHREEJA |
| Usage/Application | Oil Extraction Machine |
| Operation Type | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 303966 / Piece Get Latest Price
| Power | 415V AC |
| No. of Screws | 12 Bolt |
| Operation Type | Automatic |
| Capacity | 8 ton/day |
| Brand | SHREEJA |
| Model | SH-11000 |
| Usage/Application | OIL MAKER MACHINE |
| Machine Type | Commercial Expeller |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 175000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 15-20 kg/hr |
| Brand | Shreeja Health Care Products |
| Operation Type | Semi-Automatic |
| Usage/Application | All Edible Seeds |
| Country of Origin | Made in India |
| Machine Type | Cold Press |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 303966 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 8 ton/day |
| No. of Screws | 12 Bolt |
| Model | SH-11000 |
| Brand | SHREEJA |
| Usage/Application | FOR EXTRACT OIL FROM EDIBLE SEEDS |
| Power | 415V AC |
| Operation Type | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 256025 / Piece Get Latest Price
| No. of Screws | 9 Bolt |
| Power | 415V AC |
| Operation Type | Automatic |
| Capacity | 5 ton/day |
| Model | SH - 7500 |
| Brand | SHREEJA |
| Usage/Application | This Oil Extraction machine is very easy to operate and can run silently for 24 hours. |
| Machine Type | Commercial Expeller |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 256025 / Piece Get Latest Price
| No. of Screws | 9 Bolt |
| Power | 415V AC |
| Operation Type | Automatic |
| Capacity | 5 ton/day |
| Model | SH - 7500 |
| Brand | SHREEJA |
| Usage/Application | FOR EXTRACT OIL FROM COCONUT |
| Machine Type | Commercial Expeller |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 256025 / Piece Get Latest Price
| No. of Screws | 9 Bolt |
| Power | 415V AC |
| Operation Type | Automatic |
| Capacity | 5 ton/day |
| Model | SH - 7500 |
| Brand | SHREEJA |
| Usage/Application | FOR EXTRACT OIL FROM WALNUT, PEANUT , ALMOND , COOCNUT |
| Machine Type | Domestic Expeller |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 256025 / Piece Get Latest Price
| No. of Screws | 9 Bolt |
| Power | 415V AC |
| Operation Type | Automatic |
| Capacity | 5 ton/day |
| Model | SH - 7500 |
| Brand | SHREEJA |
| Usage/Application | FOR EXTRACT OIL FROM ALMOND , WALNUTS |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 303966 / Piece Get Latest Price
| No. of Screws | 12 Bolt |
| Power | 415V AC |
| Capacity | 8 ton/day |
| Model | SH-11000 |
| Brand | SHREEJA |
| Usage/Application | Commercial Oil Extraction Machine |
| Operation Type | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 192410 / Piece Get Latest Price
| No. of Screws | 6 Bolt |
| Power | 440 VOLT/50HZ |
| Capacity | 2 ton/day |
| Model | HEAVY DUTY COMMERCIAL OIL PRESS MACHINE |
| Brand | SHREEJA |
| Usage/Application | PREMIUM COLD PRESS OIL EXTRACTION |
| Operation Type | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Mehul Vekariya (Proprietor)
Shreeja Health Care Products
Plot No. 4, Block No. 26, Ekta Industrial Estate, Part - 2, Tempo Gali Pipodara, G.I.D.C., TA. Mangrol, Tempo Gali Pipodara, G.I.D.C., Pipodara, Surat - 394110, Gujarat, India