Providing you the best range of sunflower oil press machine, electric oil expeller machine, oil expeller machine, peanut oil extraction machine, coconut oil extraction machine and electric oil expeller machines with effective & timely delivery.
₹ 303966 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 10 ton/day |
| Automation Grade | Automatic |
| No. of Screws | 12 Bolt |
| Power | 415V AC |
| Warranty | 1 YEAR |
| Model | SH-11000 |
| Brand | SHREEJA |
| Usage/Application | SUNFLOWER OIL PRESS MACHINE |
| Operation Type | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 192410 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 2 ton/day |
| No. of Screws | 6 Bolt |
| Model | Heavy Duty Commercial Oil Press Machine |
| Brand | SHREEJA |
| Usage/Application | PEANUT OIL EXTRACTION MACHINE |
| Power | 440 VOLT/50HZ |
| Operation Type | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 192410 / Piece Get Latest Price
| Power | 440 VOLT/50HZ |
| No. of Screws | 6 Bolt |
| Operation Type | Automatic |
| Capacity | 2 ton/day |
| Brand | SHREEJA |
| Model | Heavy Duty Commercial Oil Press Machine |
| Usage/Application | EDIBLE SEEDS OIL MAKER MACHINE |
| Machine Type | Commercial Expeller |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 192410 / Piece Get Latest Price
| Power | 440 VOLT/50HZ |
| No. of Screws | 6 Bolt |
| Operation Type | Automatic |
| Capacity | 2 ton/day |
| Brand | SHREEJA |
| Model | HEAVY DUTY COMMERCIAL OIL PRESS MACHINE |
| Usage/Application | FOR EXTRACT OIL FROM OILY SEEDS |
| Machine Type | Cold Press |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 303966 / Piece Get Latest Price
| No. of Screws | 12 Bolt |
| Power | 415V AC |
| Capacity(Ton/Day) | 8 Ton |
| Capacity | 8 ton/day |
| Model | SH-11000 |
| Brand | SHREEJA |
| Usage/Application | OIL MACHINE FOR EDIBLE SEEDS |
| Operation Type | Automatic |
| Machine Type | Commercial Expeller |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 303966 / Piece Get Latest Price
| Power | 415V AC |
| No. of Screws | 12 Bolt |
| Operation Type | Automatic |
| Capacity | 8 ton/day |
| Model | SH-11000 |
| Brand | SHREEJA |
| Usage/Application | FOR EDIBLE OIL |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 303966 / Piece Get Latest Price
| Power | 415V AC |
| No. of Screws | 12 Bolt |
| Operation Type | Automatic |
| Capacity | 8 ton/day |
| Model | SH-11000 |
| Brand | SHREEJA |
| Usage/Application | Mustard Oil Expeller Machine |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 303966 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 8 ton/day |
| No. of Screws | 12 Bolt |
| Model | SH-11000 |
| Brand | SHREEJA |
| Usage/Application | FOR EXTRACT OIL FROM OILY EDIBLE SEEDS |
| Power | 415V AC |
| Operation Type | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 256025 / Piece Get Latest Price
| Power | 415 VOLT AC |
| No. of Screws | 9 Bolt |
| Operation Type | Automatic |
| Capacity | 5 ton/day |
| Model | SH-7500 |
| Brand | SHREEJA |
| Usage/Application | FOR EXTRACT OIL FROM ALMOND , COCONUT , WALNUT |
| Machine Type | Cold Press |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 303966 / Piece Get Latest Price
| Power | 415V AC |
| No. of Screws | 12 Bolt |
| Operation Type | Automatic |
| Capacity | 8 ton/day |
| Model | SH-11000 |
| Brand | SHREEJA |
| Usage/Application | Oil Expeller Machine |
| Machine Type | Commercial Expeller |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 303966 / Piece Get Latest Price
| Power | 415V AC |
| No. of Screws | 12 Bolt |
| Operation Type | Automatic |
| Capacity | 8 ton/day |
| Model | SH-11000 |
| Brand | SHREEJA |
| Usage/Application | Oil Expeller Machine |
| Machine Type | Commercial Expeller |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 192410 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 2 ton/day |
| No. of Screws | 6 Bolt |
| Model | Heavy Duty Commercial Oil Press Machine |
| Brand | SHREEJA |
| Usage/Application | MUSTARD SEEDS OIL MAKER MACHINE |
| Power | 440 VOLT/50HZ |
| Operation Type | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 303966 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 8 ton/day |
| No. of Screws | 12 Bolt |
| Model | SH-11000 |
| Brand | SHREEJA |
| Usage/Application | OIL MAKER MACHINE |
| Power | 415V AC |
| Operation Type | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 303966 / Piece Get Latest Price
| Power | 415V AC |
| No. of Screws | 12 Bolt |
| Operation Type | Automatic |
| Capacity | 8 ton/day |
| Brand | SHREEJA |
| Model | SH-11000 |
| Usage/Application | SHREEJA OIL EXPELLER |
| Machine Type | Commercial Expeller |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 256025 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 5 ton/day |
| No. of Screws | 9 Bolt |
| Model | SH-7500 |
| Brand | SHREEJA |
| Usage/Application | FOR EXTRACT OIL FROM WALNUTS |
| Power | 415V AC |
| Operation Type | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 256025 / Piece Get Latest Price
| Power | 415V AC |
| No. of Screws | 9 Bolt |
| Operation Type | Automatic |
| Capacity | 5 ton/day |
| Brand | SHREEJA |
| Model | SH - 7500 |
| Usage/Application | FOR EXTRACT OIL FROM COCONUT , MUSTRAD |
| Machine Type | Commercial Expeller |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 303966 / Piece Get Latest Price
| No. of Screws | 12 Bolt |
| Power | 415V AC |
| Capacity | 8 ton/day |
| Capacity(Ton/Day) | 8 Ton |
| Model | SH-11000 |
| Brand | SHREEJA |
| Usage/Application | PEANUT OIL EXTRACTION MACHINE |
| Operation Type | Automatic |
| Machine Type | Commercial Expeller |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 303966 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 10 ton/day |
| No. of Screws | 12 Bolt |
| Body Material | STAINLESS STEEL |
| Model | SH-11000 |
| Brand | SHREEJA |
| Usage/Application | OIL MILL |
| Power | 415V AC |
| Operation Type | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 192410 / Piece Get Latest Price
| No. of Screws | 6 Bolt |
| Power | 440 VOLT/50HZ |
| Capacity | 2 ton/day |
| Model | Heavy Duty Commercial Oil Press Machine |
| Brand | SHREEJA |
| Usage/Application | EDIBLE SEEDS OIL MAKER MACHINE |
| Operation Type | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 192410 / Piece Get Latest Price
| No. of Screws | 6 Bolt |
| Power | 440 VOLT/50HZ |
| Capacity | 2 ton/day |
| Model | Heavy Duty Commercial Oil Press Machine |
| Brand | SHREEJA |
| Usage/Application | SOYBEAN OIL MAKER EXPELLERS MACHINE |
| Operation Type | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 256025 / Piece Get Latest Price
| Power | 415V AC |
| No. of Screws | 9 Bolt |
| Operation Type | Automatic |
| Capacity | 5 ton/day |
| Brand | SHREEJA |
| Model | SH - 7500 |
| Usage/Application | used to extract oils from plant-based materials |
| Machine Type | Commercial Expeller |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 303966 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 8 ton/day |
| No. of Screws | 12 Bolt |
| Model | SH-11000 |
| Brand | SHREEJA |
| Usage/Application | FOR MUSTARD SEEDS |
| Power | 415V AC |
| Operation Type | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 303966 / Piece Get Latest Price
| No. of Screws | 12 Bolt |
| Power | 415V AC |
| Capacity | 8 ton/day |
| Model | SH-11000 |
| Brand | SHREEJA |
| Usage/Application | OIL EXTRACTION MACHINE |
| Operation Type | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 256025 / Piece Get Latest Price
| No. of Screws | 9 Bolt |
| Power | 415V AC |
| Operation Type | Automatic |
| Capacity | 5 ton/day |
| Brand | SHREEJA |
| Model | SH - 7500 |
| Usage/Application | FOR EXTRACT OIL FROM KALLONJI , LONG , MUSTARD |
| Machine Type | Commercial Expeller |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 192410 / Piece Get Latest Price
| No. of Screws | 6 Bolt |
| Power | 440 VOLT/50HZ |
| Capacity | 2 ton/day |
| Model | HEAVY DUTY COMMERCIAL OIL PRESS MACHINE |
| Brand | SHREEJA |
| Usage/Application | COMMERCIAL OIL EXPELLER MACHINE |
| Operation Type | Automatic |
| Machine Type | Commercial Expeller |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 256025 / Piece Get Latest Price
| No. of Screws | 9 Bolt |
| Power | 415V AC |
| Operation Type | Automatic |
| Capacity | 5 ton/day |
| Brand | SHREEJA |
| Model | SH - 7500 |
| Usage/Application | FOR EXTRACT OIL FROM SUNFLOWER |
| Machine Type | Commercial Expeller |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 192410 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 2 ton/day |
| No. of Screws | 6 Bolt |
| Model | Heavy Duty Commercial Oil Press Machine |
| Brand | SHREEJA |
| Usage/Application | SHREEJA OIL EXPELLER MACHINE |
| Power | 440 VOLT/50HZ |
| Operation Type | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Mehul Vekariya (Proprietor)
Shreeja Health Care Products
Plot No. 4, Block No. 26, Ekta Industrial Estate, Part - 2, Tempo Gali Pipodara, G.I.D.C., TA. Mangrol, Tempo Gali Pipodara, G.I.D.C., Pipodara, Surat - 394110, Gujarat, India